Aktuality

Víte, co je oxidativní stres?

Stres, kam se podíváte. Stres v práci, stres s hypotékou, stres po hádce doma. A přesto toto nejsou všechny, kterým jsme vystaveni. Naše tělo bojuje například také s tzv. oxidativním stresem. Oxidativní stres je stres, jemuž jsou vystaveny všechny buňky našeho těla při působení tzv. volných radikálů. Tyto jsou škodlivé, přicházejí z vnějšího prostředí, a kromě jiného urychlují stárnutí, zpomalují metabolické procesy v buňkách a celkově tělo „brzdí“ i oslabují jeho celkovou odolnost. Bránit se je těžké, ale přesto je tu něco, co na oxidativní stres funguje: tzv. antioxidanty. Vitaminy (např. vitamin C, E), nebo minerální látky (skvělý je selen), které drží buňky v kondici a chrání před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí.


3 tipy pro pevné nervy

  1. Spánek. Nezdá se to, ale pokud dlouhodobě udržujete tělo ve spánkovém deficitu, podepíše se to negativně právě na odolnosti nervové soustavy. Základem je tedy dobře spát a také odpočívat, kdykoliv cítíte únavu.
  2. Pravidelné a dobré jídlo. Dodává tělu živiny, které představují energii. Ale opravdu to musí být dobré jídlo – čerstvé, z kvalitních surovin. „Smažák“ třikrát denně je sice pravidelný a chutná, ale tělo z něj nemá žádný užitek.
  3. Vitaminy a minerální látky. Jestliže zvládáte dobrou stravu, máte o vitaminy i minerální látky postaráno. Hned několik z nich pomáhá k normální funkci nervové soustavy: vitamin B1 neboli thiamin, vitamin B2 neboli riboflavin nebo vitamin B6 neboli pyridoxin. A pokud si nejste jistí, že jich dostatek přijímáte ze stravy, podívat se můžete po některém doplňku stravy. Například Revitanerv obsahuje všechny tři výše uvedené.

Začíná škola. Máte připravené pevné nervy?

Chaos doma, nový denní režim a spousta povinností pro školáky i rodiče. Stres se ukáže, ani nevíte jak. Ale můžete být připravení. Dobré je zásobovat tělo dostatkem vitaminů a minerálních látek, jež obecně pomáhají organismu k větší odolnosti – fyzické i té mentální. A pokud potřebujete konkrétní doporučení? K správnému fungování nervové soustavy přispívají vitaminy skupiny B! Vitamin B1 (thiamin), vitamin B2 (riboflavin), vitamin B3 (niacin) nebo vitamin B6 (pyridoxin) – tyto všechny jsou důležité pro dobrou kondici vaší nervové soustavy! Berte je z čerstvého ovoce a zeleniny, z kvasnic, obilovin. A pokud chcete jejich přísun navýšit intenzivněji, nabízí se například doplňky stravy, jako je Revitanerv, v němž najdete vitamin B1, B2, B3 i B6 hezky pohromadě.


Podzim na dohled. Myslete na své zdraví!

Rýma i kašel zase si vás našel? Neplačte nad rozlitým mlékem a přemýšlejte pragmaticky do zdravé budoucnosti. Je čas zapracovat na své imunitě. Pomáhá otužování (postupné!), pohyb (odpovídající vaší aktuální kondici!) a samozřejmě bohatý přísun vitaminů a minerálních látek. Ale vybírejte si. Ve prospěch vaší imunity pracuje například vitamin B6 (pyridoxin), který najdete v banánech, oříšcích, listové zelenině nebo červeném mase. A spolehnout se můžete také na selen (vyskytující se v mořských plodech, obilovinách, cibuli, česneku, para oříšcích…). Tato minerální látka chrání buňky před oxidativním stresem způsobeným škodlivými volnými radikály z vnějšího prostředí a posiluje i buněčnou imunitu.


Proč vaše tělo miluje luštěniny?

Cizrna, čočka červená, zelená, hnědá… k tomu hrách nebo fazole. Luštěniny jsou pro tělo požehnáním. Obsahují dostatek vlákniny – tedy pomáhají udržet v kondici vaše střeva. Jsou bohatým zdrojem rostlinných bílkovin – tedy jsou skvělou náhražkou za maso a masné výrobky, pokud si přejete v jídelníčku změnu. A především: luštěniny obsahují spoustu minerálních látek a vitaminů. Jmenovat můžeme např. vápník, fosfor, draslík, hořčík, železo, mangan, měď, selen, síra, zinek a dále vitaminy A, E, B1, B2, B6. A mimochodem, víte, že poslední tři jmenované vitaminy jsou skvělé pro udržování zdraví vaší nervové soustavy? Možná se to teď, na podzim bude obzvlášť hodit. (A pokud luštěniny nemusíte, nabízí se samozřejmě doplňky stravy. Například Revitanerv vám nabídne vitaminy E, B1, B2 i B6, najdete v něm kromě jiného i selen. To jen kdyby vám luštěniny „nevoněly“.)


Naučte se předejít podzimním splínům

Za chvíli to tu bude. Dlouhé noci, krátké dny. Světla i dobré nálady ubude. A kolem může snadno začít kroužit podzimní splín i nekonečná únava. Co s tím? No, především nepanikařte předem. Dokud je čas, zaměřte se na to, aby vám i s krátícími se dny neubyl pohyb na čerstvém vzduchu. Pohyb podporuje v těle látkovou výměnu, produkci hormonů „dobré nálady“, čistí hlavu. A stranou nenechávejte ani přísun vitaminů. Na podzim vám pomohou nejen odrazit nájezdy bacilů, ale dobře fungují také jako „štít“ proti dlouhodobě špatné náladě. Důležité jsou v tomto směru vitamin C (přispívá k normální psychické činnosti, snížení míry únavy a vyčerpání i normální funkci imunitního systému), vitamin E (chrání buňky proti oxidativnímu stresu), vitamin B1, B2, B3 a B6 (na podporu správné funkce nervové soustavy).


Chcete se víc smát?

Existuje filozofický směr, který se jmenuje pozitivní sobectví. A ten říká jednoduše krásnou věc: aby vám bylo na světě dobře, musíte to nejlepší ze sebe dávat nejprve sobě, a pak teprve světu. Kromě jiného máte právo říkat „ne“ na věci, které vám dělají vrásky, máte právo dělat, co máte rádi, a podle něj také není hezčí poslání než mít denně úsměv na tváři. Takový ten spokojený, naplněný vnitřním štěstím. Přečíst si stačí jednu dvě moudré knihy. A než je dočtete a pustíte se do rozvoje své osobnosti, zaměřte se na to, aby se šťastnější cítilo vaše tělo. To potřebuje odpočívat, dobře jíst, hýbat se, spát a mít dostatek vitaminů a minerálních látek. Dáváte mu všechno, co má rádo? Začněte. A uvidíte. Víc smát se budete už brzy!


Kde brát vitaminy během zimy

Léto je pryč. A s ním i sklizeň čerstvého ovoce a zeleniny. To bylo vitaminů! Stačilo obejít babiččinu zahrádku a rázem jste posvačili maliny, broskve, jablka, čerstvá rajčátka nebo křupavou karotku. Léto je právě v tomhle báječné: na nedostatek vitaminů i minerálních látek si nemůžete stěžovat. Jenže: co na podzim? Zase musíte do obchodů. Je sice logické, že se budete chtít zásobovat co nejširším spektrem ovoce a zeleniny, ale zkuste zůstat u lokální produkce. Jednak je dokázáno, že tělo je nejlépe schopné zpracovávat potraviny příslušné lokalitě, v níž žije (takže středoevropskému bříšku udělají lépe jablka než exotická papája), a jednak: když je to lokální produkce, máte alespoň malou naději, že byla sklizená zralá a optimálně skladovaná. Tedy, že vám stále nabídne dost vitaminů a minerálních látek.


Vitaminy: které přispívají proti únavě a stresu

Čas od času zaútočí stres na každého z nás. Jak to udělat, aby jeho útok nebyl úspěšný? Preventivně se vyzbrojte především následujícími vitaminy:

Vitamin B2 (riboflavin)

Najdete jej v brokolici, mase, rybách, mléčných produktech, oříškách nebo obilninových klíčcích.

Vitamin B3 (niacin)

Ve větším množství se nachází v celozrnné mouce, listové zelenině, hrachu, oříškách, droždí, datlích, fících, rybách, ale také ve vejcích, fazolích, čočce, houbách anebo také droždí.

Vitamin B5 (kyselina panthotenová)

Pokud jej chcete mít dostatek, měla by vaše strava obsahovat dostatek vajec, ryb, mléka a mléčných produktů, cereálií, celozrnného pečiva, zeleniny (především košťálové, jako je květák nebo zelí). Hodně vitaminu B5 mají i oblíbené hřiby.

Vitamin B6 (pyridoxin)

Největší množství tohoto vitaminu se nachází v banánech, oříškách, červeném mase, vnitřnostech, fazolích nebo třeba listové zelenině.

A když je to na vás třeba moc složité nebo vám většina z toho nechutná? Všechny výše jmenované vitaminy obsahuje například doplněk stravy Revitanerv.

I to může být elegantní řešení v cestě za životem bez stresu.