Vitaminy a minerály potřebné pro náš organismus

Proč jsou pro náš organismus důležité vitaminy?

Vitaminy jsou pro organismus nezbytné. Podílejí se na metabolických procesech bílkovin, cukrů i tuků, pomáhají regenerovat a obnovovat procesy v celém těle, které si je však samo neumí vytvářet. Musíme mu je dodávat. Jak? A kde můžeme vitaminy pro náš organismus získat?

Vitaminy můžeme získat přímo z potravin rostlinného nebo živočišného původu. V případě, že to z nějakého důvodu není právě možné, lze vitaminy získat také užíváním potravinových anebo výživových doplňků.

Kolik typů vitaminů existuje?

Existuje 13 základních typů vitaminů. Mohou být rozpustné ve vodě – do této skupiny patří vitaminy skupiny B, vitamin C a vitamin H. Další skupinu tvoří vitaminy rozpustné v tucích. Sem patří vitaminy A, D, E, K.

Jak se projevuje nedostatek vitaminů v našem organismu?

Příznaky nedostatku vitaminů v našem organismu jsou různé. Varovný signál je u každého z vitaminu a jeho nedostatku jiný. Může jít o poruchy spánky, oteklé nohy, nevolnost, bledost, únavu, padání vlasů, depresi – resp. ztrátu nálady, potíže s chůzí, mravenčení v končetinách, bolesti ramen, kloubů, zhoršené vidění a mnohé další. Nedostatek vitaminů se přitom nazývá odborně hypovitaminóza.

Vitaminy B1, B2, B3, B5 a B6

Vitamin B1 (tiamin)

Ve vodě rozpustný vitamin, který se nachází v bramborách, červených hroznech, červeném mase, obilninách, luštěninách nebo kvasnicích.
Přispívá k normální energetickému metabolismu, normální činnosti nervové soustavy, srdce a psychické kondici. Jeho nedostatek se projevuje slabostí, únavou, depresí – resp. ztrátou nálady, poruchami kardiovaskulárního systému, nechutenstvím a zácpou.

Vitamin B2 (riboflavin)

Najdete jej v brokolici, mase, rybách, mléčných produktech, oříškách nebo obilninových klíčcích. Kromě jiných se stará o to, aby dobře fungovala nervová soustava, chrání buňky před oxidativním stresem, podporuje metabolismus železa a pomáhá udržovat normální stav červených krvinek, kvalitu pokožky i dobré funkce zraku a sliznic. Pokud jej naše tělo postrádá, může to vést až k úzkosti, hypertenzi neboli vysoký krevní tlak, objevit se mohou zažívací obtíže, záněty na sliznicích, anebo dokonce poruchy růstu.

Vitamin B3 (niacin)

Ve větším množství se nachází v celozrnné mouce, listové zelenině, hrachu, oříškách, droždí, datlích, fících, rybách, ale také ve vejcích, fazolích, čočce, houbách anebo také droždí. Jeho úkolem je přispívat v našem organismu k normálnímu energetickému metabolismu a také činnosti nervové soustavy. I proto se jeho nedostatek projevuje často vyčerpáním nebo podrážděním. Příznaky jeho nízké hladiny jsou také průjem, poruchy spánky a bolesti hlavy.

Vitamin B5 (kyselina panthotenová)

Pokud jej chcete mít dostatek, měla by vaše strava obsahovat dostatek vajec, ryb, mléka a mléčných produktů, cereálií, celozrnného pečiva, zeleniny (především košťálové, jako je květák nebo zelí). Hodně vitaminu B5 mají i oblíbené hřiby. A proč je pro tělo důležitý? Přispívá k normální syntéze a metabolismu steroidních hormonů a vitaminu D. Podporuje energetický metabolismus v těle, tedy pomáhá snižovat míru únavy a vyčerpání. Jeho nedostatek se projevuje právě únavou, poruchami spánku, pálením chodidel, průjmy nebo dermatitidou.

Vitamín B6 (pyridoxin)

Největší množství tohoto vitaminu se nachází v banánech, oříškách, červeném mase, vnitřnostech, fazolích nebo třeba listové zelenině. Pro tělo je opět nepostradatelný. Přispívá k normální činnosti nervové soustavy, k psychické stabilitě, podporuje funkce imunitního systému organismu. Když v organismu chybí, mohou začít vypadávat vlasy, objevují se poruchy imunitního systému, dermatitida, chudokrevnost, podrážděnost, nepsavost a deprese – resp. ztráta nálady.

Vitamin E

Naše tělo si tento vitamin nedokáže vůbec vyrobit samo, dostat se do organismu může jen z kvalitní stravy. Najdete ho v oříškách, obilninách, olivách nebo v rostlinných, zastudena lisovaných olejích, jako je kukuřičný, rýžový, olivový, slunečnicový nebo palmový olej. Obsahují jej také pšeničné klíčky, špenát, zelí, sladké brambory neboli batáty, maso, vejce a mléko. Vitamin E pak jako skvělý antioxidant přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem vyvolaným volnými radikály (tj. škodlivými látkami z vnějšího prostředí). Jeho nedostatek se proto projeví například rychlejším stárnutím, akné, pocity vyčerpání, problémy s růstem, a dokonce má jeho nedostatečné množství vliv i na výskyt srdečně-cévních onemocnění či anémie (chudokrevnosti).

Selen (Se)

Nachází se v mořských plodech, vnitřnostech, vaječném bílku, para oříšcích, obilninách, ale také v cibuli, hnědé rýži, česneku nebo brokolici. Pro tělo je selen užitečný hlavně tím, že přispívá k normální činnosti štítné žlázy a imunitního systému. Navíc pak pomáhá organismus chránit před oxidativním stresem, resp. volnými radikály z vnějšího prostředí (je to skvělý antioxidant). Pokud se ho tělu nedostává, dochází ke snížení imunity, častějšímu pocitu únavy, podrážděnosti i zánětům a kožním onemocněním.

Správné množství vitaminů v organismu ovlivňuje náš každodenní život.

Je třeba dbát na jejich pravidelný přísun a zabezpečit si denně lepší začátek…

© Berlina, s.r.o. 2017